I söndags tog våra divison två tjejer hem en efterlängtad vinst efter en 6-3 seger mot Landvetter.
Duktiga Sara Claesson vaktade det grönvita målet och tyckte det var skönt med tre poäng!
-Första perioden börjar bra! Vi vet att vi kan slå Landvetter om vi bara går in med rätt inställning och ett bra tempo, och ger 110% från start. I samband med matchens första utvisnings så lyckas vi få in 1-0 målet vilket kändes väldigt skönt. Efter målet så äger vi större delen av spelet fast vi lyckas inte få in någon mer boll.
I andra perioden går vi in med samma inställning fast vi har lite bättre koll på deras spelare och vi hittar varandra bättre i passningsspelet. Båda lagen slår en hel del och spelar ganska tufft men perioden slutar 3-1 till oss.
I tredje perioden går vi in med en ledning i form av 4-1. Personligen tror jag att vi blir lite för bekväma och slarvar lite vilket leder till att Landvetter hinner både göra 4-2 och 4-3 innan vi är tillbaks på banan igen. Efter målen så steppar vi upp tempot igen och matchen slutar i vinst 6-3, efter två snygga och iskalla mål av Erika och Ida Svan 🌟