Spelarprofilspresentationer DEL 18
JAS HJ Utvecklingsgruppen
Fram till julledigheten tar vid kommer vi här på vår hemsida presentera våra spelare i JAS HJ utvecklingstruppen.
Detta för att stämma av lite med hur de har det just nu samt få lite annan Info kring spelaren.
***
SPELARPROFILER: Del 18
Datum: Söndag 29 November
Olle Fröjdlund , Back
Tröjnummer: 8
Lördagspresentationen ger er en tufft spelande Svenljungabördig kille med nummer 8 på ryggen, Olle Fröjdlund.
En kul detalj kring Olles tröjnummer 8 är att samma nummer faktiskt även bärs av storebror Hugo Fröjdlund, vilken nu mera spelar innebandy i Skåneklubben IBK Lund.
Olle har en mycket stark spelblick i egen zon och bra på att framförallt skära av ytor och genomspelspassningar.
Men spelaren är även brytningsstark och skicklig på att spela iväg och finna de röda fina passningarna rakt ner i motståndarnas zon.
Som back så visar också Olle styrka i att vinna boll i 1-1 situationer , när motståndarna utmanar in i vårt lags försvarszon.
Och detta är en del i spelet som Olle har utvecklat mycket under säsongen som hittills passerat.
Även bolltransportspelet har tagit fina utvecklingssteg och Olle räds heller inte för att trycka iväg distansavslut.
Give and go spelet är också en del i Olles spel som utvecklats mycket , och han är allt som oftast spelande på banan och intar fina ytor.
Olle är även en person som sprider härlig positiv energi i gruppen med sitt peppande utav lagkamraterna.
Förutom innebandy så är även discgolf en favoritsport.
Som favoritmat nämns Pasta Alfredo, vilken gärna sköljs ner med en Pepsi Max Lime.
En favoritspelare i innebandy är Kasper Hedlund i Mullsjö.
***
Hur ser vardagen ut nu för dig, detta då det är träningsstopp i grupp pga denna dystra ”coronaperiod ”?
-Det är mycket discgolf och mycket Fifa som spelas under dessa tider, men även lite egen innebandy hemma i hallen.
*
Om du skulle få beskriva dig här , kortfattat, för någon som aldrig träffat dig tidigare, hur skulle du beskriva dig då ?
-En glad och positiv killen som gillar att snacka och ha kul. Jag gillar alla slags sporter.
*
Om du fick välja vem du ville i hela världen (även kunna gå tillbaka i tiden) att spendera en heldag ihop med, vem hade det blivit?
-Vet inte riktig men kanske Paul Macbeth så kan vi spela lite discgolf och ha en kanondag.
*
Det närmar sig julafton så sakteliga, har du funderat över vad som kommer att stå på din önskelista?
-Det är aldrig fel med några nya discar , nya innebandy blad och lite lindor.
*
/Coach M